İlk Kıblemiz Kudüs’e Özgürlük
Mehmet VAROL tarafından yazıldı.    Cuma, 08 Aralık 2017 15:36    PDF Yazdır e-Posta

Demokratik Tarım Orman ve Çevre Çalışanları Sendikası(Dem Toç Sen) Genel Başkanı Dr. Hayati OYANIK, ABD’nin "Kudüs’ü İsrail'in başkenti olarak tanıması” ve "Amerikan Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması” hadisesine yönelik bir basın açıklaması yaptı.

“İslam tarihinin kanlı ve terör dönemlerinin yaşandığı bir zaman diliminde yaşamaktayız.  Kanlı iktidarlarını sürdürmek isteyen şer güçler, İslam Âlemine Kudüs üzerinden yeni bir hamle yapmıştır. Kudüs Hristiyan, Yahudi ve Müslümanların ortak mirasıdır.  "ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma” ve "Amerikan Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması” düşüncesini fiiliyata geçirmeyi amaçlayan ABD Başkanı Trump’u kınıyoruz. ABD’nin bu hamlesi, Müslümanları derinden yaralamıştır. Bu yolla, İslam coğrafyası üzerinde devam eden savaşın merkezi İsrail-Filistin’e taşınmak istenmektedir. Kudüs, bütün inançlar için ortak tarih, coğrafya, kültür ve ortak kader demektir. Kudüs’ün insanlığın ortak mirası olması gerçeğine ihanet edilmesine asla izin verilmemelidir. İlahi vahyi insanlığa bildiren peygamberlerin izlerini taşıyan Kudüs, insanlığın şuur, bilinç ve sulhunun mihenk taşıdır. Kudüs, Peygamberimizin Risalet’inde Müslümanların ilk kıblesi olması nedeniyle dini hayatımızın ve medeniyetimizin vazgeçilmez bir unsurudur. Yıllardır Filistinlilere karşı şiddet uygulayan Siyonist İsrail’in ideallerine destek çıkan ABD akıl tutulması yaşamaktadır.

Kudüs; Hz. Ömer’in fethiyle özgürlüğüne kavuşmuş, Selahaddin Eyyubi’nin fütuhatıyla medeniyetimizin önemli merkezlerinden biri haline gelmiş, Yavuz Sultan Selim Han’ın hilafetiyle bütün inançların barış adalarından biri olmuş ve Abdülhamid Han’ın mücadelesiyle Siyonizm bataklığından uzak tutulmuştur. Emperyalizme ve Siyonizm’e karşı aynı şuurla mücadelemiz sürdürülmelidir. İslam coğrafyasındaki en güçlü Müslüman ümmeti olarak Anadolu insanı, inancımızın ve tarihimizin bize verdiği güçle barışın gür sedası olacaktır.

Kudüs’ün İsrail’e başkent yapılmasını engellemek için harekete geçilmelidir. Şiddetten boğulmuş, krizlerle boğuşan bu coğrafyaya Anadolu insanının inanç ve kararlılığı ışık tutacaktır. Şimdi bu inanç ve kararlılığı fiiliyata dökme zamanı gelmiştir. Bu inanç ve kararlılıkla Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın İslam Âlemiyle kucaklaşması için tüm dünyaya haykırılmalıdır.  Yaşasın başkenti Kudüs olan bağımsız Filistin devleti! Yaşasın işgal ve terörden kurtulmuş Kudüs şehri!”