Mescid-i Aksa
Mehmet VAROL tarafından yazıldı.    Çarşamba, 26 Temmuz 2017 10:30    PDF Yazdır e-Posta

Dem Toç Sen Genel Başkanı Dr. Hayati OYANIK, Siyonist İsrail rejiminin Mescid-i Aksa’ ya yönelik uyguladığı Cuma Namazı yasağı hadisesi ile ilgili Kudüs’ün ve Mescid-i Aksa’ nın Müslümanların ortak mirası olduğunu belirterek, bir basın açıklaması yaptı.

‘’Ne yazık ki İsrail devleti insan hakları ihlallerine bir yenisini daha eklemiştir. Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa’nın Siyonistlerin kirli ayakları altında ezilmesine asla müsaade edilmemelidir. Mescid-i Aksa 1969’dan bu yana İsrail’in en büyük hedefi olmuştur. Ortadoğu Bölgesinde çıkan bütün huzursuzluklar İsrail’in emellerine hizmet etmektedir. İslam dünyasının bölünmüşlüğünü gösteren en son Katar krizi de İslam Âleminin ne kadar aciz ve çaresiz olduğunu göstermektedir. Katar devletine karşı bir günde ambargo kararı alan kukla Arap devletleri, Mescid-i Aksa krizinde İsrail’e karşı sesini çıkaramamaktadır. Irak ve Suriye’deki emperyalist projelerin oluşturduğu kaos ortamı, İsrail’in uyguladığı stratejinin birer parçası durumundadır. Mescid-i Aksa Müslümanların bir onur ve varoluş meselesidir.Bütün Semavi dinlerin özgürlüğü ancak Kudüs’ün özgürlüğüyle mümkün olacaktır. Hz. Ömer’den Osmanlı dönemine kadar semavi din mensuplarının huzur içinde yaşadığı Kudüs’ün varlığı, ancak Mescid-i Aksa’ya yapılan saldırıların püskürtülmesiyle teminat altına alınacaktır.

Birleşmiş Milletler(BM) toplansa da aldığı kararlar yaptırıma dönüşememekte ve mağdur olan yine Filistin Müslümanları olmaktadır. Uluslararası hukuk hiçbir zaman Filistin halkı ve Filistin devletinin lehine işlememektedir. Adalet haklının değil güçlünün lehine işlemektedir. Uluslararası hukuk İslam Âleminin gözbebeği Filistin için, zalimin elindeki silah durumuna gelmiştir. Kudüs en başta olmak üzere İslam coğrafyasında barışın ve adaletin hakim olması gerekmektedir. Mescid-i Aksa saldırıları durdurulmazsa ve Kudüs İsrail’in işgalinden kurtulmazsa, bunun faturasını bütün insanlık âlemi ödeyecektir.

İsrail’in ırkçı politikaları, onun stratejik amaçlarına hizmet etmektedir. Bütün dünyanın, İsrail’in bu ırkçı politikalarına karşı ortak tepki göstermesi gerekmektedir. Çok geç olmadan Siyonist İsrail durdurulmalı, Kudüs ve Mescid-i Aksa özgürleştirilmelidir. Tüm dünya şunu iyi bilmelidir ki! Siyonistlerin Mescidi Aksa’yı işgaline Müslüman Âlemi asla izin vermeyecektir.’’